Bermudský trojúhelník už není záhadou

Oblast oceánu mezi Floridou, Portorikem a Bermudami je označována jako Bermudský trojúhelník a je zdrojem záhad. Historky o zmizelých lodích a letadlech, které se objevovaly v průběhu staletí daly této oblasti přezdívku – Ďábelský trojúhelník.

Příčiny, kterými se podivná zmizení vysvětlovaly se pohybují od přírodních jevů až po mimozemskou základu umístěnou uprostřed Bermudského trojúhelníku. Opravdu platí, že v této oblasti dochází k mnohem více zmizením letadel a lodí při srovnání s podobně frekventovanou oblastí? Odpověď zní ne.

Konec mýtu

bermudský trojúhelníkV roce 1975 publikoval novinář Larry Kusche knihu – Tajemství bermudského trojúhelníku vyřešeno. V knize znovu analyzoval zaznamenané incidenty od roku 1840 až po 1973 včetně těch, které se objevily v knihách jiných spisovatelů.

Jedním ze spisovatelů, který může být považován za otce legendy o trojúhelníku je Charles Berlitz, který v roce 1974 napsal knihu Bermudský trojúhelník. Jednalo se o první knihu, která naznačovala, že se v této oblasti děje něco zvláštního.

Kusche následně zjistil, že většinu jeho příběhů začali přebírat do svých publikací i další spisovatelé bez toho, aby si ověřili fakta.

Ve své knize Kusch napsal: „Pokud by Berlitz ve své knize uvedl, že loď byla červená, šance, že ve skutečnosti měla jinou barvu je 100 %.”

Co tedy v průběhu ověřování vyšlo najevo?

V některých případech neexistují záznamy, že by daná loď vůbec existovala. V jiných případech lodě i letadla opravdu existovala ale k jejich tajemnému zmizení došlo během velmi špatných povětrnostních podmínek – boře apod., co však již nebylo zmíněno.

K dalším zmizením došlo daleko od oblasti trojúhelníku. Samozřejmě o neznamená, že se v této oblasti nic neztrácí. Je však třeba vzít v potaz, že danou oblastí vede poměrně hodně lodních i leteckých tras. Šance, že některé letadlo či loď zmizí je pak při špatném počasí opravdu vysoká.

Teorie o příčinách zmizení

Pokud tedy vezmeme v potaz výše uvedené, proč vlastně v oblasti Bermudského trojúhelníku dochází k mizení letadel a lodí? Pokud vyloučíme teorie související s mimozemšťany či potopenou Atlantidou, odpoví nám geografie.

Jedna z teorií vychází ze zjištění, že dno oceánu je poměrně bohaté na metan, který může pod vysokým tlakem vytvořit směs plynů a ledu. V případě, že dojde k sesuvu dna pod vodou, může takto vytvořená směs vyletět pod vysokým tlakem do atmosféry a zde buď omámit piloty nebo změnit hustotu okolního vzduchu, což má vliv na schopnost letadle letět.

uvolnění metanu

Tyto výbuchy jsou zaznamenávány u pobřežních ropných plošin, které často poškozují. Naprostou jistotu o příčinách mizení letadel a lodí však budeme mít až bude oceánské dno podrobněji zmapováno.

Poslední mapování proběhlo v roce 2014 a i když se používaly pokročilé nástroje má stále maximální rozlišení 5 kilometrů. V tak nízkém detailu není možné určitě umístění důležitých geografických prvků či konkrétních vraků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist