Bermudský trojúhelník už není záhadou

Your ads will be inserted here by

Easy Ads.

Please go to the plugin admin page to set up your ad code.

Oblast oceánu mezi Floridou, Portorikem a Bermudami je označována jako Bermudský trojúhelník a je zdrojem záhad. Historky o zmizelých lodích a letadlech, které se objevovaly v průběhu staletí daly této oblasti přezdívku – Ďábelský trojúhelník.

Příčiny, kterými se podivná zmizení vysvětlovaly se pohybují od přírodních jevů až po mimozemskou základu umístěnou uprostřed Bermudského trojúhelníku. Opravdu platí, že v této oblasti dochází k mnohem více zmizením letadel a lodí při srovnání s podobně frekventovanou oblastí? Odpověď zní ne.

Konec mýtu

bermudský trojúhelníkV roce 1975 publikoval novinář Larry Kusche knihu – Tajemství bermudského trojúhelníku vyřešeno. V knize znovu analyzoval zaznamenané incidenty od roku 1840 až po 1973 včetně těch, které se objevily v knihách jiných spisovatelů.

Jedním ze spisovatelů, který může být považován za otce legendy o trojúhelníku je Charles Berlitz, který v roce 1974 napsal knihu Bermudský trojúhelník. Jednalo se o první knihu, která naznačovala, že se v této oblasti děje něco zvláštního.

Kusche následně zjistil, že většinu jeho příběhů začali přebírat do svých publikací i další spisovatelé bez toho, aby si ověřili fakta.

Ve své knize Kusch napsal: „Pokud by Berlitz ve své knize uvedl, že loď byla červená, šance, že ve skutečnosti měla jinou barvu je 100 %.”

Co tedy v průběhu ověřování vyšlo najevo?

V některých případech neexistují záznamy, že by daná loď vůbec existovala. V jiných případech lodě i letadla opravdu existovala ale k jejich tajemnému zmizení došlo během velmi špatných povětrnostních podmínek – boře apod., co však již nebylo zmíněno.

Your ads will be inserted here by

Easy Ads.

Please go to the plugin admin page to set up your ad code.

K dalším zmizením došlo daleko od oblasti trojúhelníku. Samozřejmě o neznamená, že se v této oblasti nic neztrácí. Je však třeba vzít v potaz, že danou oblastí vede poměrně hodně lodních i leteckých tras. Šance, že některé letadlo či loď zmizí je pak při špatném počasí opravdu vysoká.

Teorie o příčinách zmizení

Pokud tedy vezmeme v potaz výše uvedené, proč vlastně v oblasti Bermudského trojúhelníku dochází k mizení letadel a lodí? Pokud vyloučíme teorie související s mimozemšťany či potopenou Atlantidou, odpoví nám geografie.

Jedna z teorií vychází ze zjištění, že dno oceánu je poměrně bohaté na metan, který může pod vysokým tlakem vytvořit směs plynů a ledu. V případě, že dojde k sesuvu dna pod vodou, může takto vytvořená směs vyletět pod vysokým tlakem do atmosféry a zde buď omámit piloty nebo změnit hustotu okolního vzduchu, což má vliv na schopnost letadle letět.

uvolnění metanu

Tyto výbuchy jsou zaznamenávány u pobřežních ropných plošin, které často poškozují. Naprostou jistotu o příčinách mizení letadel a lodí však budeme mít až bude oceánské dno podrobněji zmapováno.

Poslední mapování proběhlo v roce 2014 a i když se používaly pokročilé nástroje má stále maximální rozlišení 5 kilometrů. V tak nízkém detailu není možné určitě umístění důležitých geografických prvků či konkrétních vraků.

Your ads will be inserted here by

Easy Ads.

Please go to the plugin admin page to set up your ad code.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist