Běžecká čepice nebo kšilt – co je lepší pro letní běhání?

Někteří vytrvalostní běžci nedají dopustit při běhu na kšilt. Trvají na tom, že se cítí chladněji, zatímco jiní se domnívají, že jsou lepší běžecké čepice, které jim umožní si dát v občerstvovací stanici na hlavu led. V případě kšiltu panují názory, že je lepší protože nezasahuje do odpařovacího procesu na hlavě.

běžecká čelenkaBěžecká čepice můžete ochránit vaši hlavu proti sálavému teplu, ale zároveň snižují odpařování a proudění vzduchu. Většina výzkumů v této oblasti ukazuje, že i když se teplota pokožky hlavy zvýší a vy cítíte horko, tělesná teplota zůstává stejná.

I když se teplota pokožky zvýší, tělesná teplota zůstává stejná…

Nicméně chladná hlava má samozřejmě vliv na běžecký komfort, takže pokud máte dojem, že je vaše hlava chladná, má to vliv i na pocit z celého těla i když ve skutečnosti je vaše tělesná teplota stále stejná.

To, že si dáte kousek ledu na hlavu, může způsobit tzv. Vazokonstrikci, nebo zúžení krevních cév a snížit tepelné ztráty, což je opak toho, čeho chcete dosáhnout.

Jestliže nechcete snižovat tělesnou teplotu, můžete tímto způsobem zlepšit úroveň pohodlí a vnímání tepla aspoň do doby než led roztaje.

Výběr běžecké čepice či čelenky

Když si vybíráte čepici na běhání, vyberte si čepici z materiálu, který dobře odvádí vlhkost a je prodyšný. Právě takové jsou čepice pro běžce. Při běhání v teple ideálně v bílé barvě.

Jestliže se rozhodnete pro kšilt, opět ideálně v bílé barvě s černým pod okrajem pro snížení oslnění. Měl by mít stejné vlastnosti materiálu jako čepice. Tedy dobře odvádět vlhkost, aby se zbytečně nezvyšovala jeho váha potem.

Při konečném výběru je nakonec většinou vše o tom, jak to cítíte vy. Pokud se v běžecké čepici cítíte pohodlně a máte pocit, že je vám chladněji, běžte do ní. Hodně zde rozhodují pocity chladu, které vám daná přikrývka hlavy přináší, i když se tělesná teplota nemění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist