Chlorella a její účinky

chlorella-moře

Chlorella a její účinky představují pro svůj unikátní obsah bioaktivních látek, mezi nimiž najdeme vitamíny, minerály, nukleové kyseliny, aminokyseliny, chlorofyl, vlákninu a mnoho dalších, ideální potravinu pro 3. tisíciletí. Podle posledních výzkumů se také ukazuje, že Chlorella může pozitivně omezit vedlejší účinky chemoterapie a také působí protinádorově.

Odkud Chlorella pochází a jak se pěstuje?

Chlorella se pěstuje v teplém klimatickém pásmu. Pochází z Taiwanu, kde jsou pro její pěstování nejlepší podmínky. Díky slunečné lokalitě má tato sladkovodní řasa vysoký obsah chlorofylu, což je vidět také na její úžasné smaragdově zelené barvě. Pro svůj růst potřebuje Chlorella čistou mineralizovanou vodu, čistý vzduch a dostatek světla. Právě čistota vzduchu a vody je pro zdravý růst Chlorelly nepostradatelná. Po pouhých osmi dnech pěstování je Chlorella za přísných podmínek sklizena, následně dochází k jejímu šetrnému zpracování, které naruší její buněčnou stěnu aby byla pro člověka lépe stravitelná. Výstupem celého procesu jsou tmavě zelené tablety.

Co obsahuje sladkovodní řasa Chlorella?

chlorella-bunka

Chlorella obsahuje celou škálu vitamínů, minerálů, stopových prvků a 60 % obsahu tvoří bílkoviny. Také vám nabídne 19 aminokyselin, chlorofyl a je jedinečným komplexním přípravkem pro komplexní detoxikaci organismu, vylepšení imunity a má vliv na zpomalování stárnutí. Chlorella obsahuje také unikátní látky (CGF, Chlorellin, Sporopollein a Chlorofyl). Níže již k jednotlivým unikátním látkám, které obsahuje.

 

 • CGF (Chlorella Growth Factor) – Jedná se o růstový faktor, který má probiotické působení na střevní mikroflóru. CGF je ve formě vodního extraktu z Chlorelly, obsahující volné aminokyseliny, minerály, vitamíny, glykoproteiny, peptidy a v neposlední řadě i deriváty nukleových kyselin DNA a RNA. CGF je zastoupeno v Chlorelle nejvíce. Růstový faktor má významný omlazující i posilující efekt na organismus těla. Zvyšuje rychlost růstu i kvalitu života střevní a vaginální mikroflóry. Mezi jeho další účinky patří také vliv na snížení rizika nádorových onemocnění.
 • Chlorellin – je látka, která je důležitým přírodním antibiotikem. Chlorellin působí proti patogenním organismům bez poškození trávicí mikroflory.
 • Chlorofyl – významně urychluje hojení ran, má vliv na kvalitu krevního obrazu, brání vzniku infekčního prostředí. Chlorofyl je nejzákladnějším barvivem všech zelených částí rostlin. Chlorofyl zpomaluje růst choroboplodných baktérií, je účinný proti zápachům, obsahuje hodně hořčíku i dusíku. Chlorofyl má výrazné čistící i detoxikační účinky. Chlorofyl pomáhá z lidského organismu odstraňovat těžké kovy, chemické toxiny a další mnohé jedovaté látky. Chlorofyl regeneruje jaterní tkáň a pročišťuje krevní řečiště. Chlorofyl se užívá i jaké deodorant, ústní voda, žvýkačka, a to pro svoji schopnost pohlcovat pachy.
 • Sporopollein – ve střední části Chlorelly najdeme tuto látku, která na sebe váže toxické látky, které následně z lidského organismu odcházejí stolicí, tj. přirozenou cestou. Díky látce Sporopollein má Chlorella zcela výjimečný detoxikační vliv na lidský organismus.
 • Barvivo xantofyl – je získáváno z olejového extraktu z práškových rostlin. Xantofyl provází chlorofyl ve všech zelených částech rostlin, je obsažený v květech a plodech.

Mezi další důležité prvky, které Chlorella obsahuje patří již zmíněné rostlinné bílkoviny, zinek, vápník, železo, hořčík, chróm, Tryptofan, vláknina, antioxidanty, vitamín C, vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 a Betakaroten.  Můžeme tak říci, že by Chlorella neměla chybět jako doplněk stravy v jídelníčku dnešního člověka, který je stále výrazněji nucen vyrovnávat se z nepříznivými vlivy okolí.

Použití a dávkování Chlorelly

Dávkování Chlorelly je individuální. Je závislé na váze a stravovacích zvyklostech. Makrobiotik, vegetarián … má menší potřebu než příznivce sladkostí nebo masa. Obecně záleží na těchto parametrech:

 • hmotnosti – čím více vážíme, tím vyšší máme potřebu
 • skladbě jídelníčku – čím méně ovoce, zeleniny, celozrnných potravin – tím vyšší máme potřebu
 • stresu – čím je ho více, tím je vyšší potřeba
 • prostředí – čím víc toxicity (kouření, smog, …) – tím roste potřeba chlorelly
 • životním stylu -čím méně pohybu, čím rychlejší život, tím potřeba chlorelly velice roste
 • míře momentální únavy a vyčerpanosti.

Všeobecná doporučení dávkování Chlorelly

Muž: 5g denně (tj. 20 tablet)
Žena: 4g denně (tj. 16 tablet)
Děti: 1-3g denně (tj. 4-12 tablet)

Řasa Chlorella má schopnost detoxikovat střeva (mechanicky čistí střevo od usazenin, její vláknina umí absorbovat a poté odvádět z těla těžké kovy a jedy). Abychom se vyhnuli prudké čistící reakci, je vhodné dávkovat řasu postupně až na ideální dávku, která se odvozuje od nazelenalé barvy stolice. Obecně tedy platí, že dostačující dávka pro každého z nás je taková,která trvale způsobuje nazelenalé zabarvení stolice.

Příklad postupného dávkování Chlorelly

1. den: 3 x 1 tbl.
2. den: 3 x 2 tbl.
3. den: 3 x 3 tbl. …

Chlorellu je vhodné brát během jídla nebo po jídle, ale vždy s alespoň hodinovým odstupem od klasických léků!

Chlorella nebezpečí

chlorella-nebezpečíNebezpečí u Chlorelly nebylo doposud prokázáno. Hovoří se pouze o možných vedlejších účincích. Chlorella je součástí flóry a proto je tedy přirozené, když se u někoho objeví případná alergická reakce. Alergie na Chlorellu se může projevit zarudnutím a svěděním kůže, kopřivkou a vyrážkami či otokem obličeje i úst. V ojedinělých případech může užívání chlorelly způsobit anafylaktický šok, nebo-li poruchy dýchání, polykání, mdlobu… Pokud by jste na sobě vypozorovaly takové příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Dále je nutné dbát na to, jaké léky užíváte v kombinaci s chlorellou, protože může mít negativní vliv na některé léčiva. Chlorella obsahuje vitamín K a může rušit účinky léků na ředění krve!

Další důležitou věcí je nákup od kvalitního výrobce, neboť pokud řasy nejsou správně zpracované, hrozí vysoký obsah toxických látek microcysinů a anatoxinů, jež škodí játrům a nervovému systému. Nicméně takové poškození vzniká pouze dlouhodobým užíváním nekvalitně zpracovaného výrobku.

Kde je možné zakoupit kvalitní Chlorellu?

Zdroje informací:http://www.novesluzby.cz/, http://www.e-chlorella.cz/

1 komentář: „Chlorella a její účinky

 • 13.9.2016 (9:56)
  Permalink

  Chlorofyl je v těle naprosto nezbytný a je nutné jíst hodně zelené, zejména listové zeleniny, tam je ho nejvíc. Trénuji mladé sportovce a ti jsou zvyklí jíst pořád jen maso a bílkovinu, kdežto chlorofyl a další rostlinné látky jim chybí. Každý před tréninkem dostane lžyci sunaru z řas a ječmene..

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist