Co je to vlastně digestoř?

Digestoř, odsavač par, nebo odsavač pachů je zařízení, které obsahuje ventilátor a je umístěno nad sporákem nebo kuchyňskou varnou deskou. Digestoř odstraňuje mastnotu ze vzduchu, spaliny, výpary, kouř, pachy nebo teplou páru ze vzduchu. V komerčních kuchyních jsou digestoře často používány v kombinaci s hasicím zařízením. Pokud je oheň dobře odvětráván, napomáhá to rychlému uhašení. Rozlišit také můžeme digestoře, které mají odtah přímo mimo danou místnost nebo tzv. rekuperační, které pracují v uzavřeném okruhu a pouze čistí a následně vrací natahovaný vzduch.

Součástí každé digestoře jsou také různé filtry, které mají na starosti právě zachytávání mastnoty z nasávaného vzduchu a samozřejmě filtrování zápachu.

1

Jak to vlastně začalo?

Historii digestoří lze vysledovat zpět až do doby, kdy Thomas Edison používal svůj krbový komín pro odvod výfukových plynů z jeho laboratoře. Tento typ odsavače par se dále vylepšoval, převážně byl však určen pro laboratoře. První kuchyňská digestoř byla vynalezena v roce 1955 profesorem Abramo Galassim v malé laboratoři v Itálii pro značku Faber. První digestoře se začaly následně prodávat v roce 1958. Jak vidíte, jsou již nějakou dobu na světě a stále se vyvíjejí s použitím nejmodernějších technologií.

Z jakých druhů digestoří si můžete vybírat?

Klasické kuchyňské digestoře či odsavače par už nejsou jen v jednom stylu, který byl určen pro všechny typy kuchyní. Doba pokročila, takže si již můžete vybírat přesně dle provedení a dispozic vaší kuchyňské linky. Mezi některé nejznámější patří:

Komínové digestoře

Nejčastěji používanými digestořemi jsou právě komínové digestoře s montáží na stěnu. Jsou velmi praktické a v dnešní době neplní již jen užitnou funkci, ale také estetickou, neboť jsou k dispozici z různých materiálů. Velmi oblíbené jsou v současné době komínové digestoře se šikmým provedením, díky čemuž zůstává více prostoru při vaření a také je možné tyto digestoře instalovat do menší výšky.

Ostrůvkové digestoře

Tento typ digestoří patří právem k působivým interiérovým doplňkům vaší kuchyně, které si každý všimne. Ostrůvková digestoř, totiž není zcela malá a patří tak mezi robustnější digestoře. V každém případě, jestliže máte v plánu ostrůvkovou kuchyň je použití tohoto typu ideální volbou. Před výběrem ostrůvkové digestoře ještě menší upozornění: nezapomeňte si ověřit nosnost vašeho stropu!

2

Vestavné digestoře

Máte malou kuchyň, a přesto byste rádi využili výhod kuchyňské digestoře? V tom případě se zaměřte na vestavěné digestoře, které jsou ideální právě do menších kuchyňských linek. Zároveň je můžete dobře zakomponovat jak do nové tak do stávající linky, bez zbytečných úprav.

Bezpečnost digestoří

Jak již bylo výše zmíněno, digestoře či odsavače par jsou využívány také v kombinaci s hasicími přístroji, které tak vhodně doplňují. Výrobci digestoří se toho samozřejmě snaží využít ve svých nových produktových řadách. Asi nejznámější výrobce Faber se může pochlubit použitím hasicího zařízení již přímo ve své digestoři. Níže se můžete podívat, jak to funguje.

Zaujaly vás možnosti, které nabízí moderní digestoře? Využijte naši nabídku značkových odsavačů par od největších hráčů na trhu. Kompletní nabídka na www.dalago.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist