Extrémní fóbie

Asi skoro všichni trpí nějakou menší fóbií, která nás nemusí nijak omezovat pouze na ni občas narazíme. Nicméně jsou lidé jejichž fóbie jim v podstatě řídí život. Níže přinášíme některé z v současnosti nejvíce rozšířených fóbií.

1. Agyrophobia – strach přecházet křižovatky

6a00d834517e6e69e200e54f1bb1738834-800wi-tm

Lidé, kteří tímto trpí mají strach přejít cestu, dálnici či jiné komunikace nebo se přímo bojí těchto komunikací. Jistě uznáte, že pokud žijete ve městě je to dost problematické. Fóbie má také několik stupňů, které se liší dle velikosti komunikace na kterou má daný člověk strach. Strach je nezávislý na strachu z aut.

2. Mageirocophobia – strach z vaření

119171631-fddf27ecde-tm

Tato fobie může vést k nezdravému způsobu života pokud daný člověk žije sám z rychlého občerstvení. Lidé, kteří danou poruchou trpí se mohou cítit zastrašeni lidmi, kteří vařit umí. Příčinou této fobie může být  pocit méněcennosti vůči lidem, kteří vaří.

3. Pediophobia – strach z panenek

abroken_china_doll_by_rebel_sta_by_-tm

Pediophobia je iracionální strach z panenek. Tato fobie se nemusí vztahovat pouze na panenky ale i na další podobné předměty jako jsou figuríny, či roboti. Člověk trpící touto poruchou má pocit, že se jedná o vnímající bytosti. Problém v tomto případě je například obyčejný nákup oblečení.

4. Deipnophobia – strach z konverzace u večeře

awkward-dinner-party-tm

Konverzace při večeři může být někdy obtížná zvlášť pokud se moc neznáte. Nicméně existují lidé, kteří se jí bojí předem a nezvládají to. Bojí se komunikovat s jinou osobou tak, že raději zůstávají doma. Dříve jim v tomto částečně pomáhali společenská pravidla a etiketa. Ta již bohužel není tak častá a rozhovory probíhají neformálně bez pravidel, což je také možná příčina jejich obtíží.

5. Eisoptrophobia – strach ze zrcadel

intoyoureyesbyenayla3dl-tm

Jedná se o fobii ze zrcadel resp. z možného kontaktu se světem za zrcadlem. Postižení trpí úzkostí i když si racionálně uvědomují, že není proč. Fobie může být založena na pověrách, jako je rozbité zrcadlo nebo možný kontakt s něčím za zrcadlem apod.

Máte nějakou podobnou zkušenost?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist