Géniové, kteří si pomáhali drogami

Historie je plná osobností, které si zkrátili svůj život tím, že užívali drogy a následně měli problémy se závislostí. Smrt Jean-Michel Basquiata, Johna Belushiho, a nedávno také  Philipa Seymoura Hoffmana jsou varováním. Zatímco užívání drog zjevně představuje riziko, spousta slavných umělců byla s nimi spojována při tvorbě svých děl. Mnoho vynálezců, spisovatelů a vědců se obracelo k drogám aby jim pomohli s jejich prací.

1. Thomas Edison

0122

Slavný vynálezce a držitel více jak 1000 patentů byl známý svou produktivitou a nespavostí. To je možné přičíst zálibě v nápoji do kterého si přidával kokain. Nápoj známý jako Vin Mariani byl mixem vína Bordeaux a listů koky, což je aktivní složka kokainu.

Edison se často posmíval svým kolegům, že jsou málo efektivní v práci. On sám vydržel klidně 72 hodin než si musel chvilku zdřímnout. Pokud bychom nevěděli o jeho posilňujícím nápoji, bylo by to opravdu dost divné.

Edison nebyl jediný kdo měl tento nápoj v oblibě. Dalším byl například prezident William McKinley, nebo dokonce jeho svatost papež Lev XIII, který jim byl tak uchvácen, že dal jeho vynálezci Angelo Marianimu z Korsiky dokonce medaily.

2. Friedrich Nietzsche

0320

Slavný německý filozof byl během svého života tak nedoceněný, že se v jeho závěru obrátil na užívání drog. Přičemž látka  na kterou byl závislý je dosud záhadou. Mnozí se domnívají, že se jednalo o Opium, ale nebylo to nikdy potvrzeno. Během jedné z jeho drogových epizod Nietzsche napsal za dva týdny jedno z jeho nejslavnějších děl – Genealogii morálky.

Byl si dobře vědom toho, jak jsou jeho díla přehlížena, říká jeho sestra v dopise, kde popisuje že dobře chápe jak je jeho situace složitá a jak je současná společnost hloupá, že nevidí jeho génia. V dnešní době společnost již patrně dospěla neboť jeho díla patří k tomu nejlepšímu v naší kultuře.

3. Steve Jobs

0821

Je docela dobře známo, že zakladatel Applu měl rád LSD. Řekl: Byla to pozitivní, život měnící zkušenost a já jsem rád, že jsem si ji prožil.

Zatímco LSD je často spojováno s hnutím Hippies, kteří hlásali mír a lásku, Jobs byl často náchylný k násilným náladám. Tato vlastnost také přispěla k jeho odtržení od společnosti Apple v roce 1980, když nesouhlasil se CEO John Sculleyem ohledně ceny počítače MAC a způsobem jak byl propagován. Vizionářský zakladatel Applu přerušil jeho užívání LSD a marihuany, aby se dostal opět do vyrovnané nálady a byl schopen kreativně uvažovat.  Je však jasné, že s nebo bez LSD se Jobsovi podařilo dostat značku Apple nesmazatelně do popředí pozornosti.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist