Jak nevybrat běžecké boty

Jistě to znáte sami, existuje spousta článků a rad jak si vybrat ty správné běžecké boty. A právě proto jsem se rozhodl, že vám naopak poradím, jak je nevybrat. Ano, vím je to těžké, zvlášť v dnešní bohaté nabídce různých modelů a značek běžeckých bot.

A právě nyní přichází na řadu klasický selský rozum. Začnu od základu, proč vlastně potřebuji běžecké boty? Co vím, tak běhat umí každý minimálně od 2 let a žádné speciální boty na to nemá. Pokud jste ještě pamětníkem dob minulých, víte, že běžecká obuv sestávala z klasických tenisek a v tělesné výchově s ergonomicky vychytaných cviček.

Ovšem jak šel čas a výrobci se snažili nabízet pořád něco nového, objevily se i běžecké boty. Jaké byly první, to netuším, ale vím s naprostou jistotou, že je nosil nějaký známý sportovec.  Je jasné, že prvotní poptávka po tomto typu obuvi nevzešla od člověka, který vstává ráno do práce, odpoledne se vrátí a je rád, že stihne i něco na zahrádce.

Ale pojďme zpět k výběru běžeckých bot. Jedním z faktorů, který je udáván, je značka či model. Můžete si vybrat z fajfkové, pruhované či různé kliky-hákové značky, které o sobě tvrdí, že jenom ona je ta nejlepší na běhání.

Vše si krásně zjednodušíme, stačí se podívat na cenovky u daných značek a bude vám jasné, že pokud neběháte každý den (dobře připočítáme i běh na autobus či do práce) tak je to relativně drahá záležitost.

Jdeme dál. Při výběru se uvádí, že je třeba brát ohled na to, zda máte pronaci, supinaci a nějakou další naci.  Údajně se vám pak bude lépe, pohodlněji a zdravěji běhat. Zní to krásně, ale už od začátku našich dějin člověk běhal v obyčejných botách či zcela bez bot ( pokud znáte minimalistickou běžeckou obuv dáte mi za pravdu, že se historie opakuje). Proč se tedy nyní zatěžovat s tím, zda mám neutrální chodidlo nebo nějaké jiné. Já říkám hoďte kamenem, kdo jste bez chyby.

I v klasických botách, které koupíte v každém krámě, se dá běhat a že to není tak pohodlné? No a co, aspoň si ten běh pořádně užijete a příště místo něj radši půjdete sekat trávu na zahradě.  Energetický výdej bude stejný a ještě za vámi bude vidět kus práce.

Máte pravdu, že pokud bydlíte ve městě, jsou další možnosti smysluplného trávení volného času relativně omezené. Pokud se tedy bavíme o činnosti, jejíž výsledky jsou vidět a to nejen na svalech vašich nohou nebo propoceném tričku. Ale i zde můžete najít možnosti, jak se protáhnout – např. roznášet letáky.

Myslím, že je čas přijít s nějakým řešením. Můj návrh je prostý – vojenské kanady. Dají se sehnat za pusu, jsou odolné i proti nepřízni počasí. Pokud si dáte pořádné ponožky tak jsou i pohodlné. Chcete-li aby větraly, stačí proříznout zboku pár otvorů. Běhat v nich můžete nejen na silnici ale i v terénu.

Jak vidíte, běžecké boty nejsou vůbec potřeba, protože máme adekvátní náhradu a vždycky se můžete vrátit ke zvykům našich předků a zaběhat si nabosoJ

Váš běžecký guuruu Franta Noska z Hradiště

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist