Jak změní drony svět k lepšímu?

Dronům se dostalo špatné pověsti díky jejich válečnému využití nebo jejich roli v některých populárních reality show. Nicméně drony neumí pouze ničit a šmírovat. Je možné je využít také k tomu aby zlepšili svět. Povíme vám jak.

tmg-slideshow_xl

1. Oživení člověka

Standardní sanitce může příjezd na místo nehody trvat i déle jak 10 minut, neboť musí zvládnout provoz. Nová služba Ambulance Drone dokáže přímo navést drona na konkrétní GPS souřadnice, takže je pomoc na místě mnohem dřív. Dron je vybaven potřebnou technickou pro oživení nebo další pomoc pacientovi, včetně spojení přímo na doktora, který vám radí jak máte postupovat. Takže než dorazí běžná ambulance můžete pacienta stabilizovat a tím mu i zachránit život.

tmg-slideshow_xl1

2. Hašení požárů

Není žádným tajemstvím, že požár v lesní divočině se dost špatně hasí a to také díky nedostupnosti terénem. Díky tomu, že plameny mohou různé měnit směr a kolem je hodně kouře, je těžké také efektivně komunikovat a plánovat postup. Toto může řešit dron, který situaci může sledovat z výšky a hlásit konkrétní měnící se podmínky. Zároveň se může účastnit také hašení, kde s může s chirurgickou přesností hasit klíčová místa.

tmg-slideshow_xls

3. Záchrana planety

Od roku 2013 NASA využívá drony, které posílá naplněné měřícími přístroji na okraj atmosféry aby měřili tloušťku jednotlivých vrstev. Což je následně důležité pro vyhodnocování jak jsme na tom se změnou klimatu.

tmg-slideshow_xlss

4. Transportují zdravotní pomoc do těžko dostupných oblastí

Více než miliarda lidí na světě žije bez snadného přístupu k silnicím. V mimořádných situacích jsou tak zcela odříznutí co se týče nějaké rychlé zdravotnické pomoci. Firma Matternet se však rozhodla vytvořit síť dronů, která by byla dostupná pro různé charitativní a zdravotní organizace, pro poskytování pomoci lidem ne v řádu dnů ale pouze hodin.

j

5. Doručování jídla

O tomto způsobu uvažuje např. Amazon nebo jiné velké řetězce. Již byly podniknuty nějaké testy jako je např. doručování pizzy v Rusku. Ideální na tomto je opět stačí GPS souřadnice na , které  vám mají čerstvé horké jídlo doručit a je to.

k

6. Pomáhají farmářům

Většinu zemědělců zajímá zdravotní stav jejich úrody, což většinou znamená sednout do letadla nebo použít družici a vzít to shora a pozorovat jak to vypadá. Speciální zemědělské drony mohou létat nad poli, fotografovat či pořizovat video a třeba také sbírat vzorky půdy. To vše určitě levněji než satelit či letadlo.

h

7. Zachraňují zvířata

Vedení evidence ohrožených druhů bylo vždy velmi složité. Vysílat do některých oblastí výzkumníky je podstatně dražší než použít drony, které mohou tuto evidenci provádět mnohem častěji a levněji. Zároveň se dostanou do těžko přístupných lokalit, bez toho aniž by je narušovali. Dobře slouží také pro odhalování pytláctví, neboť mohou hlídkovat nad konkrétními oblastmi.

Výše uvedené možnosti jsou pouze některé z těch, které mohou drony zastat. Uvidíme v budoucnu kde všude na ně narazíme a doufejme, že to nebude pouze na válečných polích.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist