Jaké jsou druhy autožárovek?

Asi každý z nás už řešil situaci, kdy zvažujeme, jaké autožárovky budou pro vaše auto nejlepší. Případně jaké jsou výhody různých typů, které tam můžete v současnosti namontovat.

Autožárovky se mohou dělit na několik základních typů:

  • klasické autožárovky,
  • halogenové žárovky,
  • xenonové výbojky.

Halogenové žárovky

Vlákna halogenových žárovek dosahují vyšších teplot než u vláken běžných žárovek. Výsledkem je bělejší světlo čímž se podstatně zvyšuje světelná účinnost. Mezi další výhody halogenových žárovek, patří i delší životnost. Tomu napomáhá příměs halových prvků v atmosféře uvnitř žárovky. Halogenové žárovky nemají problém, ani s častým vypínáním a zapínáním.
Homologovanou halogenovou technologii užívanou v dopravním průmyslu naleznete pod označením H, nejčastěji se setkáte s H1, H2, H3, H4 a H7, ale i např. H11, H13, H15 a další.

Na trhu můžete najít i halogenové žárovky, které nemají homologaci pro provoz na veřejných komunikacích a jejich využití je pro běžný provoz zakázáno. Tento typ žárovek je většinou díky své větší svítivosti využít pro závody Rallye. Pokud budete kupovat halogenové žárovky tak si na homologaci dejte pozor.

Xenonové výbojky

Zdrojem světla xenonových světlometů je elektrická výbojka. Xenonové výbojky nabízí vysoký světelný výkon, malé rozměry a velmi dlouhou životnost. Jakou barvu bude mít xenonová výbojka, ovlivňuje složení inertního plynu, který je použit v dané výbojce. Barevné spektrum xenonové výbojky je skoro stejné jako spektrum denního světla.

Xenonové světlomety kombinují xenonovou výbojku a halogenovou žárovku. Klasické xenonové světlomety slouží pouze jako potkávací světla, dálková světla jsou i nadále řešena klasickou halogenovou žárovkou.

Výhody xenonových výbojek:

  • 2,5 krát větší svítivost při stejném příkonu než u halogenové žárovky;
  • větší dosvit světelného kuželu;
  • rozptýlenější světlo v blízkosti vozu;
  • 6 krát delší životnost než u běžné halogenové žárovky, cca 3 000 hodin.

Dle předpisů musí mít vozidlo, které používá xenonové světlomety automatické nastavování sklonu světlometů a ostřikovač.

Jako určitou novinku můžeme zmínit také LED auto žárovky, které se využívají převážně jako přídavné denní svícení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist