Nejlepší přestřelky Divokého západu

Divoký západ je často velmi zromantizovaný díky mnoha filmům z Hollywoodu. Nicméně existoval a v jeho době se zde také vytvářely legendy o slavných pistolnících a jejich přestřelkách, které vešli do dějin. Pojďme se na podívat na nejslavnější z nich.

Zastřelení Divokého Billa Hickoka

0113

Westerny většinou ztvárňují přestřelky mezi dvěma muži jako spravedlivý duel, kde vyhrával rychlejší a přesnější. Není to zcela přesné, neboť většina přestřelek probíhala mezi více pistolníky, kteří museli řešit více směrů najednou. Nicméně to neznamená, že takový klasický souboj muž proti muži neexistoval , právě tuto koncepci zpopularizoval Divoký Bill Hickok.

Slavný souboj se konal 21. července 1865 ve Springfieldu, Missoury mezi Divokým Billem a hazardním hráčem Davidem Tuttem. Tito dva byli dříve přátelé, nicméně se nepohodli a Bill odmítl s Davidem hrát. V reakci na to Tutt začal půjčovat peníze ostatním hráčům s tím, že jim poradí jak Billa porazit. Nicméně Divoký Bill je porazil v kartách všechny. Rozmrzelý Tutt připomenul Billovi dluh z dřívějška ve výši 35 dolarů. Nicméně Hickok prohlásil, že šlo pouze o 25 dolarů a odmítl 10 dolarů navíc zaplatit.

Aby ho veřejně ponížil Tutt ukradl Billovi jeho zlaté hodinky jako formu zajištění. Bill jako profesionální hráč si nemohl dovolit pověst, že neplatí své dluhy, takže po několika rozhovorech, kdy se to snažil nějak vyřešit skončili venku. Bill v souboji vyhrál a stal se tak legendárním pistolníkem jak jej známe dnes. Nicméně k tomu patří také to, že byl následně obviněn z vraždy a teprve posléze byl osvobozen s odvoláním na sebeobranu.

Čtyři mrtví v pěti sekundách

0412

Tato přestřelka také dostala název – Přestřelka v El-Pasu a také se ujala následná přezdívka – čtyři mrtví v pěti sekundách. Hlavním hrdinou byl šerif Dallas Stoudenmire, který byl známý svými střeleckými schopnostmi a tím, že většinu věcí řešil soubojem. Za své krátké kariéry šerifa takto zabil 10 lidí, což patří k více než v případě některých jiných slavných postav západu.

14. dubna 1881 hledali dva mexické kovboje, kteří se měli starat o dobytek a zmizeli. Stopy vedli do El Pasa, konkrétně na farmu, kterou vlastnil Johnny Hale. Zde po výslechu byly dva Halovi pracovníci odsouzeni ze zavraždění dvou mexických kovbojů. Během soudu působil konstábl Gus Krempkau jako překladatel, neboť uměl španělsky.

O několik hodin později byl Krempkau obviněn Halem a jeho přítelem bývalým šerifem George Campbellem, že stranil Mexičanům. V záchvatu vzteku Campbell vytáhl zbraň a střelil Krempkaua.

Stoudenmire, který byl na druhé straně ulice zaslechl výstřely a vtrhl se zbraní v ruce do místnosti. Kde nejdříve střelil nevinného diváka a následně střelil Hala mezi oči. Krempkau, který byl skoro mrtvý vytáhl svou zbraň a střelil Campbella do ruky. Pak Stoudenmire střelil také Campbella do žaludku s tím že poté byly Campbell i Krempkau do několika minut mrtví. Takže technicky nezemřeli čtyři lidé za 5 sekund, ale jméno se i tak ujalo.

Přestřelka u OK koralu

0914

Je to určitě neznámější přestřelka Divokého západu, která udělala z Wyatt Earpa ikonu Divokého západu. Nicméně se jednalo o osm lidí, kteří se jí účastnili, ale již nedosáhli takové slávy. V té době byl vlastně vůdcem jejich skupiny jeho starší bratr Virgil, který byl také šerifem v Tombstone. Přesto se ve většině románů objevuje Wyatt Earp jako největší hrdina.

Takže na jedné straně máme tři bratry Earpovi – Wyatta, Virgila a Morgana a jejich kamárada Doc Hollidaye. Na druhé straně je pět členů nechvalně známé bandy – The Cowboys, Ike a Billy Clanton, Billy Claiborne, a Tom a Frank McLaury. Mezi oběma skupinami vládlo napětí a hrozby a vše se vystupňovalo 26. října 1881, kdy už toho bratři Earpovi měli dost a šli srovnat skore.

Podle Earpů a svědků tam údajně nešli bojovat. Nicméně řekli druhé skupině aby odevzdali své zbraně a když to odmítli začala přestřelka. Výsledkem byly 3 mrtví z bandy The Cowboys, Virgil a Morgan byly zraněni, Doc měl jenom škrábanec. Vše netrvalo ani 30 sekund, ale celé to vešlo do dějin.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist