Odvážní a krvelační piráti Pacifiku

Naše typická představa piráta, zahrnuje piráta v 17. a 18. století, kteří zasahovali do konfliktů tamních vlád. Jistě znáte jména jako Blackbeard, Anne Bonny nebo Kapitán Morgan. Nicméně na druhé straně Atlantiku působili také legendární a epičtí piráti.

Lai Choi San

Eye-crop-trick

V roce 1956 napsal Aleko Lilius knihu – Plavil jsem se s čínskými piráty. Právě tato kniha je jedním z nejlepších zdrojů informací o Lai Choi San. Podle Lilia získal důvěru nechvalně proslulé pirátky, která mu dovolila plout s ní a její posádkou. Podle pověstí byla popisována jako Robin Hood Jihočínského moře, který bohatým bral a chudým dával.  Lilius si nebyl jistý pravdivostí těchto příběhů a kolik z toho je pravda a zpočátko dokonce pochyboval o tom že existuje. Královna pirátů Macau jak je přizdívaná, zdědila firmu od svého otce, který jej měl posvěcen v Macau ze strany vlády, výměnou za slib na ochranu místních rybářů před jinými gangy pirátů.

Stejně jako její otec předtím, dostala Lai Choi San titul – inspektora, který ji přinášel oficiální ochranu vlády. To jí umožňovalo vykonávat pirátské řemeslo bez obtěžování ze strany vlády a vytvořit rozsáhlý systém ochrany místních rybářů, které přísahala chránit. Byla známá také pro své únosy mužů, žen i dětí za, které vyžadovala výkupné.

Podle Liliuse, shromáždila velké množství peněz díky svým únosům a vládla své posádce železnou pěstí. I když tvrdí, že nakonec dostal povolení s ní plout, historici pohybují o autenticitě jeho pozorování.

Limahong

Sail

Jeho flotila hlídkovala v moři v roce 1570. Narodil se v Tui-Chiu a dobrovolně se přihlásil ještě jako teenager do posádky piráta Tia-La Ong. Postupoval v žebříčku hodností až se po smrti kapitána stal novým majitelem lodi a kapitánem. Spolu s lodí zdědil také napjatý vztah s Čínským císařem, který piráty toleroval výměnou za částečnou spolupráci a respekt. Když však císař nedostal co požadoval a Limahong pokračoval v řádějí u čínského pobřeží, vypsal na piráty odměnu.

Limahong hledal vhodné místo, kde chytí další loď, když narazil na jednu z Manily. Slyšel vyprávět příběhy o bohatství, které tam dole čekalo. Proto se rozhodl odjet z Číny a usadit se na Filipínách.

V listopadu 1574, odplul do Manily s celou svou flotilou, celkem 74 lodí a 2000 bojovníků. (Některé zdroje tvrdí, že měl 200 lodí a 10,000 válečníků.) Počáteční noční útok otestoval obranu Manily, a to byl také okamžik, kdy to začalo jít špatně. Žena pána kempu uslyšela vzdálenou šarvátku malé skupiny mužů, které Limahong poslal (asi 600). Byly označeni ne jako piráti, ale jako vzbouření domorodci. Nevědla přesně kdo je u dveří tak údajně křičela z okna, “Jděte pryč vy psi, nebo dnes všichni zemřete!” Když se tento vzkaz dostal zpět k pirátům začalo se vše kazit. 

Piráti se přeskupili a znovu zaútočili, takže dům skončil v plamenech. Martin de Goiti, který táboru velel přišel o uši a nos, který mu usekly a předložili pak Limahongovi. Jeho žena přežila a příchod posil rozehnal piráty.

Limahongův generál, který byl pověřen vedením prvního útoku, lhal a řekl, že přistáli příliš daleko od tábora, aby mohli útočit. Rozhodli se počkat tři dny před zahájením totální invaze. Do té doby dorazili další španělství vojáci a vytlačili útočící piráty zpět na lodě. Limahong obrátil svou pozornost k jiným španělským pobřežním vesnicím, které drancoval a vypaloval.

V srpnu 1575, při společném úsilí Španělska a Číny se jim ho podařilo chytit, ale unikl. Byl také odstraněn ze španělských historických knih. Poslední zmínka o něm potom byla až v Kuang-tung. Pak zmizel beze stop.

Cheng Ch’i And Ching Shih

Ching-Shih

Když Cheng chiovi piráti zajali bordel, požádal, aby se jedna z prostitutek stala jeho ženou. Partnerství vedlo nejen k vybudování úspěšné pirátské říše, ale také k vytvoření obrovské flotily lodí. Patří tak k nejúspěšnějším pirátům v historii, on a prostitutka Ching Shih.

Po dobu šesti let, Cheng čchi a Ching Shih vládli svému pirátskému loďstvu a pluli po mořích Číny. Když Cheng Ch’i zemřel v tajfunu, Ching Shih se ujistila, že je první v řadě, aby se ujala velení. Nyní ve 32 letech, ona rekrutovala chráněnce svého zesnulého manžela – 21-letého Chang Paoa. Povýšila jej na hodnost poručíka a stal se také jejím milencem. 

Pirátské loďstvo bylo ovládáno železnou pěstí. Zatímco drancovali lodě a vesnice, vymáhali velké množství peněz od bohatých za ochranu proti pirátům (jim samotným). Dodržovali se také přísné zákony, které pokud někdo z loďstva porušil tak byl odsouzen k smrti. Ching Shih zakázala, krást v jakékoliv vesnici, která jim dodala vodu, potraviny nebo poskytla jinou pomoc. Co se týče vztahu k ženám, dodržovali přísný kodex. Znásilnění se trestalo smrtí a pokud si někdo z jejích pirátů chtěl užít se svou zajatkyní, musel si ji vzít a chovat se s k ní jako ke své ženě. Pokud ji následně podvedl s jinou ženou, byl zabit.

Výměnou za jejich loajalitu, Ching Shih držela všechny své lodě dobře vyzbrozené a zásobené. Založila dokonce pro své piráty ekvivalent penzijních plánů. Na vrcholu svého síly měli více jak 1600 lodí a více než 70.000 pirátů, špionů a dalších pomocníků.

Nakonec Ching Shih odešla do důchodu a dostala amnestii. Koluje spousta příběhů jak se jí to podařilo, např. musela oficiálně poděkovat guvernérovi, což odmítla. Tak někdo předložil nápad, že by mohla oženit Chang Paaa a po provedení obřadu poděkovat guvernérovi, což by splnilo podmínku, že mu musí poděkovat bez toho aniž by ji to uráželo.

Po odchodu od pirátů se údajně věnovala pašování nebo si otevřela nevěstinec a dožila se zralého věku 69 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist