Otázky na které stále neznáme odpovědi

Víme, že věda nemá stále odpovědi na všechno, ale máme rok 2014 a člověk by si myslel, že v této době již odpovědi budou k dispozici. Níže uvádíme několik otázek u kterých se správné odpovědi můžeme stále pouze dohadovat.

Jak funguje turbulence?

1-turbulence

Každý kdo častěji cestuje letadlem si pamatuje na situace, kdy byl požádán aby si zapnul pás protože hrozí nebezpečí turbulencí. I když jde o tak důležitou věc, stále přesně nevíme jak to funguje. Einstein jednou řekl: “Před tím než zemřu, doufám, že mi někdo objasní kvantovou fyziku. Poté co umřu, doufám že mi bůh vysvětlí jak funguje turbulence”

Problém je hlavně v tom, že místo, kde je možné chemické procesy turbulence studovat je ve vysokém tlaku a extrémních podmínkách. To ztěžuje vědcům zjistit přesné podmínky za, kterých vzniká. Pokud by se podařilo zjistit přesný způsob jak turbulence vzniká mohli bychom ji začít také předvídat a tím zabránit případným přírodním katastrofám nebo je aspoň omezit.

Proč kočky vrní?

2-cats

Ukazuje se, že kočky vrní i v případě, že nejsou šťastné jak se všeobecně tvrdí. Proběhl důkladný výzkum, kdy se hledal orgán v hrdle kočky, který způsobuje právě zmíněné vrnění. Bohužel se nepodařilo nic objevit. Jedna z teorií zněla také, že je to způsobeno zužováním hrtanu, což se také neprokázalo.

Podařilo se však zjistit, že frekvence v které vrnění probíhá je na úrovni, která pomáhá léčení kostí a celkově hojení organizmu. To by mohlo vysvětlovat také to, že si vykládáme vrnění kočky jako pozitivní zvuk s tím, že je šťastná. Zároveň však toto vrnění funguje také na nás takže přináší štěstí také nám.

Co způsobuje gravitaci?

7-gravity

Newton studoval gravitaci před více než 350 lety, takže by se dalo čekat že už o ní budeme vědět všechno. Zatím je však pro výzkumné pracovníky stále dost matoucí. Zatím o ní víme že patří k základním silám vesmíru. Dle jedné teorie k těm slabším silám nicméně i když je např. 1040x slabší než elektromagnetická síla dokáže držet pohromadě celé Galaxie.  Skutečnost, že působí tak slabě je další problém při jejím laboratorním zkoumání.

V kostce o ní zatím nevíme skoro nic. A jak to vidíte vy?

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist