Tajné nástroje Ninjů

V popové kultuře jsou ninjové zobrazováni většinou s jejich mečem nebo hvězdicí. Ve skutečnosti však ninjové dávali před mečem přednost noži, protože se lépe skrýval. Shurikeny, které používali bývali často používány spíše pro rozptýlení pozornosti než jako smrtící zbraň. A navzdory obecnému přesvědčení na sobě ninjové měli tmavě modrý oblek ne černý jak je všeobecně rozšířeno. Samozřejmě rozdíl mezi uměleckou fikcí a skutečností se dá očekávat. Nicméně existuje stále mnoho nástrojů, které jste zatím neviděli ani v některých dokumentárních filmech.

Kočičí oči

1-cat-eyes

Stejně jako pro moderní speciální jednotky je velmi důležité načasování, stejný problém museli ve své době řešit také ninjové. V té době však nebyly k dispozici podsvícené hodinky s přesným časem. Takže jak na to?

Ninjové byly trénováni v nekome-jutsu, což byla dovednost, která jim umožnila určit přesný čas při blízkém pohledu do oka kočky. Kočky mají velmi citlivé oči, což způsobuje že se mění v průběhu celého dne. V časných ranních hodinách mají oči kulaté  a plně otevřené, neboť se snaží zachytávat co nejvíce světla. Od 8 hodiny do dopoledne začínají oči dostávat oválný tvar. Nejužší oči má v poledne, kdy je slunce nejvýše na obloze.

Tímto způsobem dokázali ninjové dost přesně odhadnout kolik je hodin. Otázka, která visí ve vzduchu je jak ty kočky přenášeli?

Mizu-gomo

2-mizu-gumo

Za starých časů nejlepší způsob jak chránit pevnost v Evropě či v Číně byl vodní příkop. Při plnění cílů pokud šlo o vysoce postavené cíle to byla pro ninju pravidelná překážka. Ve většině filmů můžeme vidět jak Ninja skáče přes příkop či to proběhne po hladině. Ve skutečnosti ninjové používali – mizu- gomo což se překládá jako vodní pavouk.

Nástroj byl vyroben buď ze čtyř zakroucených prken či místo dřeva se použili kožené měchy naplněné vzduchem. Vše bylo svázané dohromady s pátým prknem uprostřed. K dnešnímu dni si historici nejsou zcela jisti jak se to používalo. Podle jedné teorie páté prkno sloužilo pro upevnění nohy takže to pak umožnovalo ninjovi chodit po vodě. Nicméně tato teorie byla po zkoušce vyvrácena. Spíše to vypadá, že tento nástroj sloužil jako vor na , kterém ninja překonával vodní hladinu.

Některé z dalších vodních nástrojů ninji můžete vidět také zde:

httpvh://youtu.be/NDhThIJkvzA

Saoto Hikigane

3-ear-horn

Jelikož ninjové sloužili hlavně jako vyzvědači, bylo důležité aby měli dobrý sluch. Někdy si je najali aby vyslechli plány druhé strany nebo poslouchali hovory stráží jejich cíle. Takže odposlech tvořil velkou část jejich práce. Aby si tuto činnost usnadnili používali ninjové nástroj zvaný saoto hikigane – ušní trubka.

Nástroj byl ve tvaru hranole z kovu a někdy ze dřeva. Šířka většího konce se lišila v závislosti na tom přes jak tlustou stěnu potřeboval ninja poslouchat. V podstatě stejným způsobem funguje také umístění hrnku na stěnu.

V dalším díle budeme pokračovat dalšími zajímavými nástroji z dílny ninjů.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist