Tipy na finální úpravu dřevěného povrchu

Získejte hedvábně hladký dřevěný povrch s následujícími tipy.

Broušení přes vlákna

Při ručním broušení či s bruskou si dejte pozor, v jakém směru broušení provádíte. Broušení je třeba pro eliminaci drobných škrábanců, které ani nemusí být vidět, ale při finálním barvení dřeva se projeví. Bruste tedy vždy pouze po směru dřevěných vláken.

FH03NOV_FINTIP_02

Broušení zakřivených ploch

Při broušení zakřivených ploch se objeví také místa, kam se elektrická bruska nedostane. V tomto případě brousíte ručně pomocí brusného papíru. Začněte od hrubosti 80, pak 120 a nakonec 180. Tímto postupným broušením zajistíte plynulé odstraňování hrubších škrábanců až po ty velmi jemné.

Testujte dopředu použitou barvu či lazuru

Nemůžete spoléhat na to, že barva či lazura na dřevo bude vypadat po nanesení na dřevo stejně jako v obchodě. Skutečná barva závisí na typu dřeva a finálním opracování. Pro otestování použijte dřevěné zbytky. Naneste požadovanou barvu na dřevo a uvidíte.

Zkontrolujte světlem

Před dalšími úpravami dřevěného povrchu vezměte lampu a pod nízkým úhlem si posviťte na dřevěný povrch. Problémové oblasti můžete označit lepicí páskou pro následné opravy.

Obnovení staršího dřevěného povrchu

Pokud řešíte spíše obnovu zašlého dřevěného povrchu, jestliže byla použita, vosková barva Osmo, není to problém. V tomto případě stačí pouze koupit další vhodnou barvu na dřevo nebo lazuru a přetřít. V případě, že byl použit klasický lak, bude třeba povrch oškrábat a následně nanést nový nátěr nebo mořidlo.

Klíčem jsou kvalitní štětce

Umělé štětce se používají např. pro nátěry na vodní bázi, kde odvedou velmi dobrou práci. Přírodní štětce se uplatní u nátěrů na bázi oleje. V každém případě doporučujeme investovat do kvalitních štětců. Kvalitní štětec drží více pohromadě, takže se vám nestane, že v nátěru zůstane nějaká štětina ze štětce. Pokud jej vyčistíte ihned po použití, vydrží vám po mnoho let.

Vyhněte se chybám po natření

Pokud po nátěru zjistíte, že jste vynechali nějaké místo nebo je chcete upravit, budete v pokušení. Nedělejte to. Povrch sice může vypadat jako vlhký ale, pokud do něj zasáhnete, již bude lepkavý a zbytečně jej narušíte. Samozřejmě existují výjimky, např. malé bublinky můžete odstranit ostrým bodcem, pomocí ostré pinzety můžete odstranit případná vlákna ze štětce nebo mušku, která tam přistála.

Použijte speciální stěrku

FH03NOV_FINTIP_16Při nátěru větších dřevěných ploch barvami na vodní bázi se vám může stát, že schnou rychleji, než vy natíráte. Proto můžete použít speciální stěrku na barvu, která zajistí rychlejší nanesení i vlhkost barvy, aby vše rovnoměrně uschlo.

S dalšími vychytávkami při povrchové úpravě vašeho dřevěného nábytku či jiného zařízení, vám rádi poradíme. Kompletní zdroj informací poskytuje také oblíbená wikipedie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist